26 stycznia 2009r
Na telefon alarmowy RSOZ zadzwoniła mieszkanka Kamienia gmina Sokołów Młp. z prośba o pomoc dla maltretowanego psa. Pies tydzień temu wpadł pod samochód, został ranny, miał złamaną tylną łapkę. Waściciel nie udzielił mu żadnej pomocy, nie zawiózł do weterynarza. Gospodarz zwyrodnialec po tygodniu doszedł do wniosku, że jak mu przez tydzień samo nie przeszło, to mu już nie przejdzie i czas go dobić.
Z relacji sąsiadki,około godz 10.00 zwyrodnialec zawołał kulejącego psa do stodoły, zawiązał mu do obroży (obroża to sznur konopny 4-ro krotnie obwiązany wkoło szyi) sznurek od snopowiązałki, przytrzymał psa i uderzył orczykiem w głowę. Pies zaczął potwornie skowyczeć. Sąsiadka, usłyszawszy to, wybiegła z domu i zareagowała krzykiem. Pies nadal wył z bólu. Telefonicznie zwróciła się do Komisariatu Policji w Kamieniu o pomoc cierpiącemu zwierzęciu Tymczasem zwyrodnialec, zmęczony katowaniem, ciągnie nieprzytomnego psa uwiązanego na sznurku w stronę pola.Po godzinie Policja przyjechała i, o zgrozo, odjechała, pozostawiając niezabezpieczone narzędzie zbrodni i co najważniejsze- żyjącego cierpiącego psa w rękach oprawcy, bez stosownego zabezpieczenia. To na sąsiadce spoczął ciężar zabezpieczenia narzędzia zbrodni oraz ochrona psa przed oprawcą. Czas mijał, nikt nie przejmował się losem psa... Tyle wkoło domów, a w nich przecież mieszkają ludzie!!! Cygan (to imię psa ) podnosił się ze trzy razy, potwornie wyjąc z bólu. O godz 13 sąsiadka zadzwoniła do Schroniska "Kundelek" w Rzeszowie, stąd natychmiast wyruszyła pomoc. Na miejscu dokonaliśmy szokującego odkrycia: w zaroślach, pod walącym się płotem, leżało nieprzytomne zwierzę, dawało jednak nikłe odznaki życia.
Wstępnie zabezpieczone przez weterynarza zwierzę natychmiast przewieźliśmy do rzeszowskiej lecznicy Jamnik. Pomimo wstępnych złych rokowań usilne zmagania o życie psa do późnych godzin. okazały się zbawienne. Psina powoli odzyskiwała przytomność. Jego stan jest ciężki, ale stabilny. Duży, wręcz ogromny krwiak w okolicach czaszki, pęknięcie czaszki, obrzęk mózgu, złamanie otwarte kończyny tylnej z martwicą kości - to najpoważniejsze i groźne obrażenia.
27 stycznia 2009r
Noc była bardzo ciężka, ale poranek radosny: zastaliśmy go w pozycji leżącej - z głową uniesioną. Chciało mu się pić i o dziwo jeść. Ten wiejski kundelek tak bardzo pragnie ŻYĆ, a my mu tego życzymy z całego serca. To prawdziwy twardziel.
RSOZ do sprawy wszczętej z urzędu przystępuje jako pokrzywdzony.
28 stycznia 2009r
Cygan nadal walczy o życie, dostaje leki, na szczęście je i pije.
29 stycznia 2009r
Cygan czuje się lepiej, dzisiaj podniósł się z posłania, jest zainteresowany otoczeniem.
6 lutego 2009r
Cygan czuje się lepiej, z każdym dniem jego stan się poprawia. Jest nadzieja, że amputacja łapy nie będzie konieczna.
17 lutego 2009r
Cygan już od rana coś przeczuwał, był niespokojny, denerwował się jak nigdy. Dlaczego ? Bo mu miski z jedzeniem nie przynieśli!
Apetyt to on ma za trzech, ale dzisiaj od rana miał głodówkę. Jeszcze wczoraj pani doktor prosiła nas, aby Cygana przywieźć wcześniej w celu wykonania mu dodatkowych zdjęć RTG tej chorej łapy. Operację rozpoczęto o godz 13.20 i trwała do godz. 15.10.
Operacja od strony technicznej była trudna, stracił dużo krwi, otrzymał preparaty krwiopochodne, ALE WSZYSTKO SIĘ UDAŁO. CYGAN BĘDZIE MIAŁ 4 SPRAWNE ŁAPY. To jest duża zasługa naszej pani doktor, która opiekuje sie zwierzętami w schronisku od 8-miu lat. Cyganowi założono gips na nogę ( trzeba go zmienić w piątek) i jak na twardziela przystało sam o własnych siłach opuścił lecznicę, drogę do samochodu ( ok 15m) pokonał sam zaliczając upojną chwile kiedy mógł obsiusiać najbliższy słupek. Przed schroniskiem darł do swojego kącika aż miło. Za 2 godziny dostanie miskę jedzenia z jego ulubionym kurczakiem.
6 marca 2009r
TVP Rzeszów emituje program o Cyganie
Cygan czuje się coraz lepiej, jest coraz więcej szans, że łapę uda się uratować.
7 marca 2009r
Cygan był w lecznicy na wymianie gipsu. Pani doktor jest zadowolona z efektu swojej pracy. Za tydzień ponowna wizyta i ponowna zmiana gipsu, ale tym razem będzie założony o wiele krótszy i tym samym wygodniejszy. Będzie wtedy możliwość rehabilitacji łapki.
Cygan przebywa w kojcu wraz z suczką i wcale się mu nie nudzi . Obserwując tego psa -jego zachowanie dostrzegamy olbrzymie zmiany w jego psychice ale na korzyść. . Po emisji programu w TVP o Cyganie nie odebraliśmy niestety żadnego telefonu w sprawie ewentualnej adopcji.
20 marca 2009r
Minęło kolejne dwa tygodnie i ponownw wizyta w lecznicy.
Po ściągnięciu gipsu już na pierwszy rzut oka widać, ze rana operacyjna jest sucha wszystko ładnie jest zagojone. Noga zrasta się prawidłowo i co bardzo cieszy szczególnie w dolnej części gdzie kość była zmiażdżona. Tym razem został założony krótki gips co ułatwi mu rehabilitację. Krótko mówiąc Cygan będzie miał 4 łapy i co jest najważniejsze jego psychika jest w porządku. Ten pies zaakceptował schronisko jako swój dom widać, że jest mu tu lepiej niż u właściciela i dlatego tak szybko powraca do zdrowia.
14 kwietnia 2009r
Cygan już bez gipsu i kołnierza, łapa uratowana, pies czuje się dobrze, brakuje mu tylko domu i opiekuna, który go nie zawiedzie.
Luty 2011
Obecnie Cygan nadal czeka na nowego opiekuna, który całym serdecem go pokocha.